Savjeti farmaceuta i članci
Imunitet je prioritet
U sezoni respiratornih virusa koja je pred nama, često čujemo koliko je važno da jačamo imunitet. Ali koliko nam se objasni šta to znači?
Zapravo zvuči jako jednostavno, ali to u praksi nije tako jednostavno. Imuni sistem je upravo to - sistem, a to znači da zavisi od mnogo faktora i zato kažemo da je to komplikovan i pomalo zamršen proces.
Prvo što možemo da uradimo jeste da odaberemo zdrave životne navike.
To bi podrazumijevalo sljedeće:
- ostavite cigarete
- redovno vježbajte
- jedite dosta voća i povrća
- obezbijedite sebi dovoljno sna
- budite umjereni u ishrani
- ostavite alkohol
- pokušajte izbjeći stres
- Unosite više mikronutrijenata.
Postoje dokazi da nedostaci mikronutrijenata - cinka, selena, željeza, bakra, vitamina B6, A, C, D i folne kiseline mijenjaju imunološke reakcije, pa ukoliko niste sigurni da vaša ishrana obezbjeđuje dovoljno mikronutrijenata onda svakako trebate pojačati unos u obliku dodataka ishrani.
- Vitamin C ima snažno antioksidativno djelovanje, dokazano podstiče imunitet te štiti od infekcija.
- Vitamini B grupe doprinose smanjenju iscrpljenosti i normalnom funkcionisanju nervnog sistema.
- Cink utiče na stvaranje T limfocita, bijelih krvnih ćelija koje su osnov borbe organizma protiv infekcija. Neka istraživanja kažu da skraćuje trajanje i težinu prehlade.
- Vitamin D povećava stvaranje antimikrobnih peptida, naročito antivirusnih.
- Beta-glukan je strukturni polisaharid dobijen izolacijom iz zida kvasca Saccharomyces cerevisiae, nekih gljiva (shitake, maitake) i žitarica, poput ječma i zobi. Dokazano smanjuje pojavu prehlade i jačinu simptoma. Važno je voditi računa o tome da se radi o kvalitetnom proizvodu.
- Propolis sadrži oko 200 različitih jedinjenja koja imaju protivupalna, antivirusna i antimikrobna dejstva.
- Probiotici su, prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, živi mikroorganizmi (tzv. dobre bakterije) koji, primijenjeni u adekvatnoj količini, imaju povoljne učinke na zdravlje domaćina.
I još mnogo važno, nemojte potcijeniti moć pravilne ishrane na imunitet i jačanje organizma.
Jak imunitet može se postići i raznovrsnom i izbalansiranom ishranom. Izbjegavanje loših navika u ishrani može biti jedan od ključnih faktora za jačanje imuniteta. Bijeli šećer, bijelo brašno i obilje omega 6 masnih kiselina može biti preduslov za slab iminutet.
Neke od namirnica koje treba da unosimo su:
- Citrusno voće - Limun, grejpfrut, mandarine i narandže sadrže obilje vitamina C i flavanoide koji se smatraju prirodnim čuvarima imunog sistema. Ovo voće treba konzumirati svježe i potpuno zrelo, bez ikakve termičke obrade.
- Đumbir - Dokazano je njegovo protivupalno dejstvo, a najrasprostranjeniju upotrebu za jačanje imuniteta ima kada se pomiješa sa medom.
- Koštunjavo voće - Koštunjavo voće je bogato omega 3 masnim kiselinama i fitosterolima koji pospješuju zdravlje cijelog organizma. Sadrže vitamine B i E koji pomažu i u eliminisanju stresa.
- Ishrana zelenim povrćem - Zeleno povrće, poput kupusa, brokolija i spanaća, učiniće mnogo za vaš organizam. Kupus je riznica vitamina C, spanać sadrži folat, antioksidanse i vlakna, a brokoli vitamin A koji su neophodni za pravilno funkcionisanje organizma.
- Uvrstiti pečurke u ishranu - Pleuran koji se nalazi u pečurkama smiruje upalne procese u organizmu, jača imunitet i djeluje preventivno. Vlakna iz pečuraka čiste krv od štetnih toksina, a hlorofil regeneriše ćelije.
- Unosite dovoljno tečnosti - Veoma je bitno unositi dovoljnu količinu tečnosti u toku dana, najviše vode. Odraslima je potrebno da popiju oko 2,5 l do 3 l dnevno kako bismo spriječili dehidrataciju organizma. Organizam kome nedostaje tečnost, podložniji je i skloniji infekcijama.
Dakle, imunitet je moguće podići i ostati zdrav, ali kao i sve, zahtijeva trud i više pravila koje moramo poštovati kako bismo to ostvarili.
Kao zaključak se nameće pitanje kad je važno jačati imunitet?
Odgovor je: tokom čitave godine. Neka vam zdrave navike zaista postanu navike, zdravlje je najvažnije i zato čuvajmo ga.